Az egészséggel, életmóddal, esetleg akár orvosi szintű egészségügyi témákkal foglalkozó okostelefon alkalmazások fénykorukat élik. Nagy üzlet; vonzó téma; így a kínálat meredeken nő.
Ezért aztán túl vagyunk azon a szinten, hogy a táplálékaink kalória mennyiségéről adjon egy-egy ilyen szolgáltatás információt; ami már nem babra megy: arra vállalkoztak egyes készítők, hogy melanomát diagnosztizálnak okostelefon alkalmazásokkal.
De tényleg tudnak ezek az alkalmazások eleget? Megbízható információkat adnak? Valóban elhisszük egy alkalmazásnak, hogy orvosi/magas szakmai szintű diagnosztizálásra képes?
A válasz: NEM!
Az utóbbi időben két alkalmazás (MelApp, Mole Detective) is lekerült a kereskedelmi palettáról, minthogy az alkalmazott melanoma-felismerési algoritmusuknak egyáltalán nem volt tudományos megalapozottsága. A napokban fény derült a konzekvenciákra is; miszerint súlyos büntetésre és a termékek végleges piaci kivonására számíthatnak a fenti alkalmazások tulajdonosai.
A téma súlyából kifolyólag is kényes. Ugyanis a melanoma diagnózisának az ideje kulcskérdés. A korai diagnózis ugyanis életet menthet. Ugyanakkor az álpozitív diagnózis (azaz ha melanomának titulálunk olyan képletet, ami valójában nem melanoma) felesleges pszichés és akár sebészi terhet jelent a páciens számára.
A melanoma diagnózis felállítása magas szintű szakmai ismereteket követel. Bár közeledik a robot-világ, és megfelelő algoritmusokkal és programozással sok minden tevékenység elvégzése valószínűleg átkerül a jövőben az emberekről a gépekre, ehhez az egészségügy területén igencsak megalapozott tudományos igazolások szükségesek.
És mi a tanulsága az esetnek?
Fontos dolgokban ne bízzuk a bőrünket (az életünket) alkalmazásokra!
Fotó eredeti forrása